Connect with us

Doczytaj.pl

Ten pająk jest zagrożeniem w twoim otoczeniu! Jak go zwalczyć?

Published

on

Małe czerwone pajęczaki, gdzie one żerują, jak je zwalczyć, i jakie niosą za sobą konsekwencje?

Przędziorki są to malutkie pajęczaki występujące na spodniej części rośliny. Objawy żerowania to początkowo niewielkie plamy w kolorze jaśniejszym niż zdrowy liść danej rośliny. Z czasem jednak plamy zaczynają zmieniać kolor, jak i znacznie powiększać swoją powierzchnie. W efekcie zaatakowany liść zasycha i opada. Żerowanie przędziorka polega na tym, że na spodniej stronie blaszki rośliny przebija skórę liścia aparatem gębowym po czym wypija z niego soki.

źródło: https://zielony-parapet.pl/blog/przedziorek-szkodnik-kwiatow-domowych

Czy aby na pewno przędziorek?

Bardzo podobne efekty można zaobserwować na roślinach, które nie miały styczności z przędziorkiem a zaatakowane zostały przez np. mączlika. Dlatego bardzo istotne jest aby rozpoznać który z pasożytów niszczy naszą roślinę. Przędziorki to małe czerwone, żółto-pomarańczowe, a nawet zielone pajączki o wielkości ok. 0.5mm.

źródło: https://www.warzywapolowe.pl/maczlik-warzywny-niszczy-warzywa-kapustne-2/

Należą do roztoczy, które są najmniejszą rozmiarowo grupą szkodników. Ich występowaniu sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. Przędziorki charakteryzują się tym że oplatają zarówno liście jak i same kwiaty delikatną pajęczynką. Walka z przędziorkiem może być nie lada wyzwaniem, warto jednak zanim sięgniemy po środki chemiczne spróbować je metodami naturalnymi.

źródło: https://cosna.pl/przedziorki/

Przy niewielkiej liczebności szkodników wystarczyć może przemywane liści letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Równie skuteczne może być posmarowanie dolnej blaszki liściowej olejem roślinnym. Można także spróbować oprysku z preparatami na bazie roślin, np. gnojówką z pokrzywy, skrzypu, lub piołunu a także wywarów z cebuli, czosnku lub mniszka lekarskiego. Znakomicie w walce z przędziorkiem w warunkach szklarniowych sprawdzi się dobroczynek szklarniowy, który żywi się tymi owadami zarówno w postaci dorosłej, jak i ich larwami i jajami. Jeżeli powyższe sposoby nie uzdrowią naszych roślin, musimy zwrócić się w kierunku preparatów chemicznych.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Doczytaj.pl © 2021